Baju Baj

„DZIADKU DZIADKU COŚ CI DAM, MOJE SERCE, KTÓRE MAM A W TYM SERCU RÓŻY KWIAT, DZIADKU DZIADKU ŻYJ 100 LAT…”

Która dziecięca laurka nie zaczynała się tymi właśnie słowami? 🙂

Czy macie ten cenny dar i posiadacie jeszcze dziadków i babcie?? Jeśli tak to doceniajcie każdą chwilę z nimi spędzoną.

02Ja nie poznałam swojej babci i jednego z dziadków, ponieważ zmarli, zanim się urodziłam. Ale miałam to szczęście, aby spędzić 14 lat swojego życia u boku najwspanialszej jak dla mnie osoby, mojego dziadziusia.

Czesław Kurzawski, tato mojej mamy, przeżył wojnę i był wybitnie zdolnym aktorem-lalkarzem dziecięcego  Teatru Baju Pomorskiego w Toruniu.
Dzieciństwo kojarzy mi się z chwilami, gdy będąc dzieckiem, chodziłam na spektakle do Baja i z wielką niecierpliwością czekałam na każde przedstawienie, w którym mój dziadek brał udział lub podkładał głos lalkom na scenie. Był w tym genialny, ta dykcja, to ciepło w głosie, ta magia, która sprawiała, że każde dziecko było wsłuchane w historię, którą rozgrywała się na deskach teatru.

W przerwach biegałam po całym baju razem z moją siostrą cioteczną Kasią i bratem ciotecznym Przemkiem, z wafelkiem w ręku o wdzięcznej nazwie „jaga„. Pamiętam ten cytrynowy smak oblany gorzką czekoladą. Mieliśmy taką frajdę 🙂

Baju Baj - DziadekRazem z dziadkiem obchodziliśmy urodziny 26 grudnia. Okres świąteczny, śnieg, co roku w tv leciał wtedy film „W Pustyni i w Puszczy” 🙂
Pamiętam bajki, które mi opowiadał i które zapierały mi dech w piersiach, tak były ciekawe. Dzisiaj wiem, że to on i sposób w jaki je interpretował sprawiało, że były dla mnie tak fascynujące.

Nauczył mnie grania w warcaby i rzeźbił dla mnie z drewna moje pierwsze bierki. Pamiętam, jak grając nimi, kłóciłam się z moim kuzynem, aby mieć lepsze i piękniejsze. ( Przemek przepraszam za to ;-))

Dziadek uczestniczył w wielu chwilach mojego życia, zawsze był dla mnie kochany, troskliwy. To od niego dostałam pierwszą róże. Poczułam się wtedy taką małą kobietą 🙂

O tyle spraw i rzeczy bym go teraz zapytała. Często wracam myślami w tamte czasy, a on nadal jest w moim sercu. Bardzo chcę, aby i moje dzieci kiedyś w przyszłości mogły powiedzieć tak samo jak ja, że miały wspaniałego dziadka, z którego są bardzo dumne!

 

Baju Baj - panorama

Baju Baj - boisko piłkarskie

Baju Baj - Latarnia

Zobacz również:

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie upubliczniony.